Home / Kent Kedisi / schrödinger’in kedisi, paralel evren ve müzeyyen
8 February, 2015

schrödinger’in kedisi, paralel evren ve müzeyyen

Posted in : Kent Kedisi on by : Kent Kedisi Tags: ,

aklımda ne zamandır schrödinger’in kedisinden bahsetmek vardı. hani şu schrödinger’in meşhur düşünce deneyinde bahsi geçen yüzde 50 olasılıkla ölü, yüzde 50 olasılıkla diri olan kedi. kuantumdaki paralel evren kuramlarınca çokça yorumlanan deneylerden biri..

bundan bahsetmek nereden icap etti diyeceksiniz..
anlatmaya çalışayım:
içinde bulunduğunuz herhangi bir anda, o içinde bulunduğunuz anın ruhsal ya da fiziksel bütün koşullarından sıyrılıp aniden sanki başka bir andaymışçasına hayaller kurduğunuz, oyunlar oynadığınız, hikayeler yazdığınız olur mu hiç?
benim sıklıkla olur.

işte ben o anlarda aslında o deney kabındaki ya ölü ya diri olması gereken ama nedense her ikisi de olamayan schrödinger’in kedisi gibi hissederim kendimi.
içinden sıyrıldığımı sandığım bir evrenden diğerine yolculuk etmek eğlencelidir eğlenceli olmasına, gülümsetir de ziyadesiyle.. ve fakat dön dolaş, hem ölü hem diri olamayan kedi gibi, bir alemde son bulmak gerekir. e o da genelde başladığın nokta olur. paralel evrenden eser kalmamıştır. olsundur, arada gidip gelmesi de güzeldir..

bu paralel evrene gidip gelmelerin en güzelleri rakı eşliğinde olur. bazen o evreni daha gerçekçi kıldığı, hatta nasıl yaptığı bilinmemekle birlikte zamanda bir kırılma noktası bulup 1 saati 5 saate çevirebildiği bile görülür bu güzel meyin..

rakı dendi mi müzeyyen senar olmadan olmaz.

bugün başka bir evrenden bizi izleyip izlemediğini bilmiyorum ama O hep güzel yolculuklara çıkmamıza vesile olan meyli, sohbetli masalarımızın kraliçesi, baş tacı olacak. müzeyyen, huzur içinde uyu..

Müzeyyen Senar – Fikrimin İnce Gülü

Müzeyyen Senar – Benzemez Kimse Sana

Müzeyyen Senar – Huysuz ve Tatlı Kadın (Şarkılar Seni Söyler)

Müzeyyen Senar – Aşkımı Bir Sır Gibi Senelerce Sakladım

Müzeyyen Senar – Dalgalandım da Duruldum