Home / Kent Kedisi / Yeni: SATTAS!
8 November, 2012

Yeni: SATTAS!

Posted in : Kent Kedisi on by : Kent Kedisi Tags: , , , ,

Reggae müziğe ilgim pek olmadı bugüne kadar, dolayısıyla bilgim de Bob Marley’i geçmez, o da oldukça sınırlı olarak.
Ve fakat bir vesileyle bu yaz yolum Sattas’la kesişti. Reggae’ye biraz göz kırpar oldum 🙂
Sattas kimdir nedir derseniz kısa kısa bahsedeyim:
– 2004 yılında Orçun Sünear ve Derya Eke tarafından kurulan grup Türkiye’nin ilk root reggae grubu olarak Temmuz 2012’de Sattas isimli ilk albümünü çıkardı.
– Roots reggae’ye benim kendimce tanımım aslında yine bir başkasının cümlesiyle olacak: “the art does not come from studio, the art comes from life”. Hayatın içinden bir müzik bu müzik..
– Sattas’ın müziğinde reggae kadar blues, funk, rock etkileri de var, etkileşimde olmayı seven bir grup o nedenle tek bir türe mal etmek de gerekmiyor müziklerini.. İstanbul reggae’si diyebiliriz mesela, İstanbul gibi kozmopolit ve çok renkli 🙂

– Gruptaki herkes farklı müzik disiplinlerinden geliyor, son halleri de şu şekilde: Orçun Sünear-Vokal, Derya Eke-Davul, Cem Konuk-Kontrbas / Bas, Erdem Birgul-Gitar, Faruk Demir Tugayoğlu-Klavye, Efe Erkayacan-Tenor Saksofon.
– Albümlerini dinlediğinizde şarkıların enerjisi, Türkçenin bu müzik türüne uyarlanışı çok keyif veriyor. Ama daha da keyif veren onları sahnede izlemek. Bas ve davulun enerjisi harika.. Gittiğim Ghetto konserinde vokal-bas-davul üçlüsüne takılıp kaldığımı itiraf edeyim 🙂 Şu anda sahnede olan kadro üretmeye başladığında ilk albümün başarısını katlayacak müzikalitede bir şeyler çıkacağına eminim..
– Sattas kesinlikle bir festival grubu. Yurt dışında da bir çok festivale katılacakları aldığım duyumlar arasında.
– Bir duyum daha: kuşlar bir düet hazırlığı içinde olduklarını söylüyor..
– Albümdeki favori şarkım -biraz da jenerasyon tercihi olarak :)- Büyüklere Masallar.
– Konser programlarını facebook ya da twitter sayfalarından da takip edebilirsiniz..
– Grubun ilk klibi Irie’ye çekildi. İkincisini benim de favorilerimden olan Eskitilmiş‘e çektiler, beklemedeyiz 🙂
– Keyiflenmek, mutlu olmak, biraz sallanmak istediğiniz bir günde muhakkak gidin Sattas’ı izleyin, pişman olmayacaksınız 🙂